Geleneksel “yazıhane” iftarlarımız!

Geleneksel “yazıhane” iftarlarımız!

Sebişlürreşad, geçtiğimiz yıl Ramazan ayına mahsus “ev iftarları” adıyla bir gelenek başlamıştı. Fikri sahamızın öncülerini evlerinde yazı ailemizden bir heyetle ziyaret ediyor ve iftarımızı birlikte ifa ederek sahuradek süren deruni sohbetler gerçekleşiyorduk. Hamdolsun bu yıl Ramazan ayında da geleneğimiz devam etti. Yazıhanemizde hazırlanan iftariyeliğimizle ilk hafta Rasim Özdenören’in evinde bir araya geldik. Hane halkı, mütevazi aile meclisine kabul buyurdular. Gecenin ilerleyen vakıtlerine kadar süren sanat/edebiyat ve güncel mütalaalarla gecemizi bereketlendirdik.

Bir sonraki iftar mesaimizi Nuri Pakdil usta’nın evinde ifa ettik. Necip Evlice beyefendinin nezahatli ev meclisinde “devrimci selamlarımızı” vererek halleştik Nuri ağabeyle... Kudüs’ü, Kudüs’e dair duygularımızı yeniledik, sevdamızı dillendirdik. Koca çınar’ın şiir meclisinde “efendim” diye söze başalan nezaketli adamla halleştik...

Bir sonraki durağımız İsmail Hacıfettahoğlu oldu. Kocatepe’de bulunan yazıevinde Sebilürreşad yazı ailemizle iştirak ettik. Türkiye medya tarihi, kültür ve sanat evrenimiz üzerine dertleştik. Yücel Çakmaklı’dan, Osman Sınav’a, TRT’den Basın yayın’ın teşkilatlanma günlerine dair hatıralarla bereketli bir akşam geçirdik.

Sebilürreşad iftarımızın son sofrası “ümmet iftarı” olarak kuruldu. Yazıhanemizin mütevazi mekanında gerçekleşen “ümmet iftarımızda”; Habeşistan’dan Somali’ye, Asya’dan Balkanlara genç kardeşlerimiz vardı. Bir ümmet olmanın güzelliğini iftar sofrasında bizi buluşturan Allah’a hamdederek geçirdik.