Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

S 1058 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ KASIM 2020

S 1058 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ KASIM 2020

S 1058 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ KASIM 2020

  • 12,00TL

  • Vergiler Hariç:12,00TL

100 yıldır Azerbaycan Türkleriyle Ermeniler arasında çözülemeyen düğüm olan Karabağ ve sorunu Sebilürreşad’ın Kasım 2020 sayısında dosya haline getirildi.
Kapakta, Bakü Fatihi Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa ile diğer kahramanların siyasetle tutsak edildiği Bekir Ağa Bölüğü Koğuşu’nun kapatıldığı hatırlatılırken, yeni karargâhında Karabağ olduğuna dikkat çekilmeye çalışıldı.Fatih Bayhan “Sovyetler Birliği’nden günümüze Karabağ” başlıklı yazısında bölgenin son yüz yılını detaylandırırken sorunun neden çözülemediğine vurgu yapmakta.
“Karabağ’ın Türk-İslam geçmişi ve Rusya’nın iki asırlık Kafkasya siyaseti” başlıklı bölgenin tarihi sürecini anlatan yazı kaleme alan Mehmet Poyraz, Karabağ’ın Türk ve Müslüman geçmişini öne çıkarırken yine bölgenin nasıl günümüze kadar patlamaya hazır bomba haline getirildiğini açıklarken, sözde Ermeni tarihine de reddiyeler sunmakta.Yeni Azerbaycan gazetesi genel yayın yönetmeni ve Bakü Milletvekili Hikmet Babaoğlu, Karabağ’a dair kaleme aldığı “Azerbaycan barışçıl davranmıştır” başlıklı yazısında ülkesinin Karabağ sorununa yaklaşımına değinirken, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına ve sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılara da yer vermekte.


Bakü Hazar Üniversitesi’nden Telman Nusretoğlu “Karabağ notları” başlıklı yazısında bölgeyle ilgili önemli anekdotlara yer verirken, Azerbaycan-Türkiye ilişkisini de değerlendirmekte.


“Şeyh Şamil’in geç gelen duası ve Kafkasya’da tekrarlayan tarih” başlıklı yazısında Şeyh Mansur tarafından Ruslara karşı başlatılan savaşı ve bölgedeki Fars devleti düzenini anlatan İsmail Mansur Özdemir, Karabağ’ın jeopolitik önemine dikkat çekmekte.


Murat Onaran “Küresel sermaye açısından Karabağ-Rusya ilişkisi” başlıklı yazısında, bölgedeki soruna Rusya’nın petrol üzerinden baktığı izah ederken, AGİT Minsk Grubu ile BM’nin bakışını da okuyucuya sunmakta.


Sümeyra Bulut “Karabağ’ın sosyo-kültürel tarihi” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Türk- İslam yurdu Karabağ’ın sanatsal düşüncesini ve yaratıcılığını, yaşam tarzlarını ve geçim kaynaklarını anlatırken, arkeolojik kazılardan tiyatroya, müzikten edebiyata fazla bilinmeyen önemli bilgileri de vermekte.


“Dağlık Karabağ’ın şiire yansıması” başlığıyla inceleme yazısı kaleme alan Muhammed Işık, Ermenilerin bölgeye yaptığı işgal ile gerçekleştirdikleri katliamlar sonrası ortaya çıkan şiirleri okurla paylaşmakta.


18 Ekim 1918 tarihinde Sebilürreşad’da yayımlanan ve Bakü’yü ve önemini anlatan “Bakü’nün zabtı ehemmiyeti ve netâyici” başlıklı yazı arşivden çıkarılıp “Bakü’nün önemi” başlığıyla okurun ilgisine sunulmakta.


Sebilürreşad’ın bu sayısında yer alan diğer yazı başlıkları ve yazarları şöyle:


 
Sömüren Batı
Recep Garip


Buhtunnasr ve İsrailoğulları
Ahmet Belada


İnsan ve hakikat
Mahmut Özbay


İngiltere’nin becerisi
Erdal Noyan


"Silahlandırılmış Millet"
Lütfi Bergen


Uygarlık tarihimiz ve Kızılelma yolculuğumuz - II
Halis Özdemir


1912'de et suyunun tablet olması Sebilürreşad'da
Fatma Türk Toksoy


Son sayfa notları
Ahmet Efe


Rusya Çar I. Nikolay'dan daha iyi Çar görsün
Cevat Akkanat


Ebemkuşağı
 Seçil Yaman


Tesellinin müzikal dehası: Orhan Gencebay
Halit Yıldırım


Uçurum sayhası
Irmak Yılmaz


İmâm-ı Âzam Ebu Hanife
Kemal Menceloğlu


Bu dünyayı kuran mimarın medeniyetimizdeki izleri
Selimcan Yelseli 

           
Sebîlürreşad Kudüs Günlüğü
Mahmut Doğan


Hasbihal
Fatih Bayhan

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.