Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

SR028 UNUTULMAZ SUİKASTLAR / KEMALETTİN İSAOĞLU

SR028 UNUTULMAZ SUİKASTLAR / KEMALETTİN İSAOĞLU

SR028 UNUTULMAZ SUİKASTLAR / KEMALETTİN İSAOĞLU

  • 30,00TL

    24,00TL

  • Vergiler Hariç:24,00TL

Kategori: ARAŞTIRMA


Eser adı: UNUTULMAZ SUİKASTLAR
Kemalettin İsaoğlu
 
Çıkış Tarihi     : 21.03.2021
 
Ebat                  13.x21
 
Sayfa Sayısı     :  200
 
 Etiket Fiyatı     :  30 TL
 
Yayınevi           : SR Yayınevi
 
               
Tanıtım Yazısı

 
Tarih genelde savaşları, galibiyetleri ve kahramanlıkları ele alır, ama bir o kadar da suikastlardan bahseder. Çünkü bazı suikastlar vardır ki, tarihi şahsiyetler o suikast ile anılır. Roma’nın en namlı imparatoru Sezar, savaşlarından ve kahramanlığından çok, kendisine yapılan suikast ile tanınır mesela. Sezar kadar, kendisine suikast yapan Brütüs de meşhurdur.
 
Bazı suikastlar tarihi değiştiren suikastlardır. Birinci Dünya Savaşı, bir suikast ile başlamış ve milyonlarca insan öldüğü gibi, dünyanın düzeni değişmiştir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı François Ferdinand’ın, 28 Haziran 1914 günü Saraybosna’yı ziyaretinde bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Principe tarafından öldürülmesinden bir ay sonra Avusturya-Macaristan Sırbistan’a savaş ilan etmiş, sonra kurulan ittifaklar dünyayı savaşa sürükleyince. yaklaşık 20 milyon sivilin öldüğü en korkunç savaş başlamıştır.
 
Suikastlar İslam Tarihinde de önemli yer tutar. Dört Halife’den üçü Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali suikastlar sonucu şehit olunca, Müslümanlar kendi aralarında kanlı savaşlar yapmak zorunda kalmış, daha sonra Emeviler ve Abbasiler saltanatı başlamıştır.
 
Selçuklu ve Osmanlı Devleti döneminde de önemli suikastlar yaşandı. Sultan Alparslan, Nizam-ül Mülk gibi Sultanlar ve vezirler Selçuklu döneminde suikast sonucu hayatlarına veda ettiler. Aynı yıllarda suikastçıların başı Hasan Sabbah, tarihin en tanınan suikastçısı oldu. Onun fedaileri büyük bir coğrafyada sayısız suikastlarda bulundu.
 
Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sayısız suikast girişimleri yapıldı ancak en akılda kalan Sultan Abdülaziz’in durumudur. İttihat ve Terakki zamanı ise en çok suikastların yapıldığı dönemdir.
 
Bu eser Jul Sezar’dan başlayıp, yakın tarihimizde yaşanan Cemal Kaşıkçı suikastına kadar, ülkemizde ve dünyada unutulmaz suikastları konu ediniyor.
 
İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

            


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.