Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

S 1010 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EKİM 2016

S 1010 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EKİM 2016

S 1010 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EKİM 2016

  • 75,00TL

  • Vergiler Hariç:75,00TL

SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EKİM 2016 SAYI: 1010


Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ve Eşref Edip’in 1908’de Sırat-ı Müstakim adıyla başlattıkları daha sonra Sebilürreşad adıyla yayınına devam eden mecmua, kapatılmasının üzerinden 50 yıl sonra geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden yayına başlamıştı.


1010. Sayıyla okuyucusuna merhaba diyen Sebilürreşad islam coğrafyasında uzun soluklu bir mecmua olmanın verdiği sorumlulukla yayınını sürdürüyor. Bu sayısında Afrika’nın İslamcı Bilge Adamı Ali Mazrui’yi kapak dosyası yaptı. Aslen Kenyalı olan Mazrui ailesi, babasının islam kadısı olması münasebetiyle bölgede tanınan ve itibar edilen bir aileydi. Mazrui babasından aldığı ilk terbiyenin ardından ABD’de eğitimini tamamlamış. İslamcı kimliğinden hiçbir taviz vermeden Müslüman kimliğiyle bilim dünyasında varlığını sürdüren Ali Mazrui, yüzlerce esere imza atmış, İslam ve Batı Medeniyetinin kıyaslamasını sarih bir dille kaleme alarak, “İslam’ın toplumda adalet ve vicdanı besleyen bir din olduğu bilincinin gölgelenmeye çalışıldığını” ifade ederek, “İslam kaynağını bu iki madenden alır” diyebilmiştir.


Mazrui,  “Sekülarizmin kalesi haline gelen Batı, kendi geleneklerini yıkmakla kalmayıp Doğu halklarını da tahrip etmiştir” tespiti dikkatleri üzerine çekmiştir. Mecmua’nın bu ayki Mülakat misafiriyse Ahmet Turgut. Ahmet Turgut’la Muharrem Ayı’na ilişkin çok özel bir mülakat yapan Mecmua, Muharrem Ay’ının tarihi ve manasına ilişkin önemli notlar içeriyor.  Mecmua’da ayrıca Kamboçya’da Polpot’un katliamlarla yok etmeye çalıştığı Müslümanlardan haberler var. Kurban Bayramında Kamboçya’da geçiren Sebilürrreşad, oradan çok özel notlar aktarıyor.


Sebilürreşad İslam’a verdiği emekle tanınan ancak henüz Türkiye müslümanları’nın adını pek duymadığı bu ismi vefatının 2. Yılında kapak dosyası olarak ele aldı. Bu sayıda ayrıca yazılarıyla;

Eşref Edib, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Selma Ersoy, Fatih Bayhan, Mehmet Şevket eygi, Abdurrahman Dilipak, Mehmet Aysoy, Recep Garip, İhsan Şenocak, Ahmet Turgut, Talip Işık, Sadık Güneş, Muharrem Coşkun, Prof. Dr. Bedri Gencer, Prof. Dr. Ramazan Altıntaş,  Doç. Dr. Mahmut Hakkı Akın, Mehmet Çiftçigüzeli, Ayşe Yaşar Mutlu, Fatma Zehra, Mehmet Akif Işık, Halit Özdüzen, Serkan Yorgancılar, Mustafa Özçelik, Hattat Mesut Dikel, Ahmet Akgül, Dr. Aydın Yıldırım, Durdu Güneş, Servet Aydemir, Cevat Rifat, Mahmut Doğan, Emre Yıldırım  yer aldı.


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.