Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

S 1020 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EYLÜL 2017

S 1020 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EYLÜL 2017

S 1020 - SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ EYLÜL 2017

  • 75,00TL

  • Vergiler Hariç:75,00TL


D-8’i nasıl okuyoruz?
 
Etrafımız kuşatılıyor, derin kuşatmayı fiziki kuşatmaya çeviriyorlar. Bu satırlar yazıldığında Irak sınırına Mehmetçik takviye yaptı haberi düştü ajanstan. Allah memleketimizi korusun… Ümmeti korusun, insanlığı korusun…
Sebîlürreşad, yeni dönemin ilk sayısını hemen ardından etrafımızı saran bu kuşatmayı kapağına taşıyarak; gündelik siyasetin, hayatın uğraşısı içinde kaybolma tuzağına karşı herkesi ayık tutmaya davet ediyor aslında. Bu nedenle, 1990’da NATO toplantısında “Komünizm tehdidi bitti, yeni tehdit İslam’dır”diyerek coğrafyamızı; sosyal, siyasal, ekonomik sorunlar yumağına boğan stratejiler üreten mekanizmaların oyunlarının farkındayız. Bu yüzden “Ilımlı İslam” adıyla coğrafyamıza ihraç etmeye çalıştıkları “protestanlaştırılmış İslam” ahlakına karşı, Rasulullah’ın İslam’ını koruyacağız. Ancak bunu kurumlarımızı bir bir yıkan saldırılara rağmen yeni kurumlar inşa ederek yapmak durumundayız.
İşte D-8 adımını tamda böyle okuyoruz. 1997’den sonra kimse şu soruyu sormadı. Türkiye’yi 28 Şubat bataklığına bulayan irade, D-8 ülkelerinde de bir şey yaptı mı? İran, Pakistan, Nijerya, Mısır, Malezya, Bangladeş ve Endonezya’da ne oldu? 2007’de kurulup, 2009’da sekreteryasını zor oluşturan, 2014’de yapacağı zirveyi yer bulamadığı için hala yapamayan bir yapıdan bahsediyoruz.
Geriye dönük kumalar yapınca anlıyoruzki, şeytani akıl bir tek Türkiye’de işlememiş, coğrafyamızın üreten ve bölgelerinde dominant olan 8 ülkesinde taşları yerinden oynatmış. S-400 füze savunma sistemlerini Rusya’dan alacağımız için, NATO’dan atılmakla tehdit edildiğimiz, Almanya ile terör ve FETÖ meselesiyle yaşadığımız gerilimden dolayı Avrupa Birliği’nden çıkartılmakla tehdit edildiğimiz günler yaşıyoruz. Ve anlıyoruzki, belki birkaç ay sonra “Türkiye’ye ambargo’dan da bahsedecekler…” Bu ablukayı dün D-8 ülkesi İran, Türkiye üzerinden aştı, peki ya aynı ambargoyla Türkiye’yi hizaya çekmek istediklerinde İran nerede duracak? Komşularıyla Katar’ı dize getiren iradeye karşı dik duran Türkiye, yarın Katar’dan aynı desteği ne kadar görecek? Önümüzde çok soru ve sorun var, ama seçeneklerimizde mevcut.
Şimdi ya D-8’i kurutacaklar ve biz buna müsade edeceğiz, yahut D-8’i inşaa edip yeni bir kurtuluş bloğu oluşturacağız. Seçenekte elimizde. D-8’i tesirsiz kılarak 20 yıl geçirdik, ama bu 20 yılda 1,5 milyar nüfusumuz, 4 trilyon dolar hacmimiz oluştu. Onların bir planı var, görüyoruz ama Allah’ın da bir planı var ve Allah plan yapanların en iyisidir. Yeterki biz sırat-ı müstakim’den ayrılmayalım.
Sebîlürreşad bu sayısında da bir çok hatırlatma yapıyor. Yazarımız Abdurrahman Dilipak’ın, “Tehlikenin rengi yeşil” başlıklı yazısı ile, Ahmet Akgül’ün NATO’nun hikayesine dair yazısını Rusça’ya çevirerek yer verdik.
Mehmet Poyraz’ın yazısı ABD’nin komünizm tehdidiyle İslam ülkelerine nasıl giriş yaptığını anlatıyor. Ayağının tozuyla Moro’dan gelen İ. Mansur Özdemir’in gözlemleri arka kapakta yer aldı, coğrafyamızın ücra köşelerindeki hislerin en kadar diri olduğunu belgeliyor. Prof. Dr. Necmeddin Alkan’ın “Ortadoğu’daki casusluk savaşı”na dair Alman kütüphanelerindeki enfes araştırmasından süzülen yeni bilgileri paylaştığı yazısını tavsiye ediyoruz. Ve Sebîlürreşad’ın “kurucu aklı” saydığımız Ebu’l ula Mardin’in yeğeni Prof. Dr. Şerif Mardin’in vefatı. İslam ve felsefe başlıklarıyla bize yeni yaklaşımlar açan Mardin’e Allah’tan rahmet dilerken, Doğan Bekin’den bir şecere üzerinden okuma yapacağımız yazı geldi. Servet Hocaoğulları’nın “Me(n)tal yorgunluğuna” dair enfes tespitlerinin yer aldığı yazısıyla, Recep Garip’in Mehmet Rauf’u değerlendirdiği “Eylül” yazısı, Cevat Akkanat’ın hazırladığı kültür/sanat sayfası bu sayıda yer verdiğimiz bir kısım yazılar… Allah gayretimizi bereketli kılsın…
 Bu sayının yazarları;
Mehmet Âkif Ersoy, Eşref Edib Fergan, Mehmed Hayreddin,  Selma Ersoy Mehmet Şevket Eygi, Fatih Bayhan, Abdurrahman Dilipak , Bestami Yazgan, Recep Garip, Mustafa Yazgan, Servet Hocaoğulları, Fikri Akyüz, Müfit Yüksel, Doğan Metin, Mehmet Sılay, Cevat Akkanat, Mehmet Poyraz, Ahmet Belada, Ahmet Akgül, Mehmet Akif Işık , Nizamettin Duran, Serkan Yorgancılar, Abdülhay El Leknevi, Fatıma Zehra, Burak Yilmaz, Ali Türkata , Mehmet Osmanlıoğlu, İ. Mansur Özdemir,  Fatma Toksoy, Necmettin Alkan, Fahri Gül,  Zülfü Çelik, Rifat Suyargulov, Rustem Azamatov, Abdullah Kerkükî


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.