Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

SB007/ İslam'ın Rusya'daki Ayak İzi: Sultan Galiyev - Fatih Bayhan/Mehmet Poyraz

SB007/ İslam'ın Rusya'daki Ayak İzi: Sultan Galiyev - Fatih Bayhan/Mehmet Poyraz

SB007/ İslam'ın Rusya'daki Ayak İzi: Sultan Galiyev - Fatih Bayhan/Mehmet Poyraz

  • 45,00TL

    25,00TL

  • Vergiler Hariç:25,00TL

Kategori    : Biyografi

Eser adı    : İslâm’ın Rusya’daki Ayak İzi: Sultan Galiyev

Yazar 1     : Fatih Bayhan

Yazar 2     : Mehmet Poyraz

Çıkış Tarihi: 30.04.2019

Ebat           : 13,5 x 21

Sayfa Sayısı: 440

ISBN No    : 978-605-80707-1-4


24 SAATTE KARGODA!


 Whatsapp ve GSM'DEN SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ:   0 552 251 45 50Tanıtım Yazısı


Sebîlürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan ile Sebilürreşad Dergisi Yayın Koordinatörü Mehmet Poyraz'ın ortak çalışmasıyla bir buçuk yılda hazırlanan bu çalışmada, Sultan Galiyev'in hayat öyküsüne dair bilinmeyenlerin ele alınmış, onun Rusya Müslümanlarına dair hayali ve gayreti hiç işlenmediği biçimiyle tetkik edilmiştir. Yakın tarihimizin iki önemli ismi; Enver Paşa ile Mustafa Kemal'in, Sultan Galiyev'in Rusya'da yürüttüğü Müslüman halkların birleştirilmesi çalışmasından haberdar oldukları ortaya çıkıyor.

***

Yüzyıllar süren Rus İmparatorluğu'nun çöküşü 1917'nin ilk günlerine rastlar. İmparatorluğu yöneten Çar II. Nikola aynı yılın Mart ayında tahttan indirilir. Bu süreç Şubat Devrimi olarak bilinir. Yine 1917 yılının sonlarına doğru, Sovyetler Birliği'nin kurucularından Lenin'in “Tarihin hızlandırılmış hâli” olarak tarif ettiği “Ekim Devrimi” sürecine girilir. Lenin ülkedeki bütün halklara “Kendi kaderlerini belirleme hakkı” çağrısında bulunur. Çoğu Müslüman olan bu halklar Lenin'in çağrısına inanır ve yeni rejim Bolşevizm etrafında toplanmaya başlar.

Rusya'da, 1918'in Ocak ve Şubat aylarında Müslümanların iki lideri, ülkenin geleceği hakkında söz sahibi olur. Bu isimler Molla Nur Vahidov ve Sultan Galiyev'dir. İç savaş esnasında Vahidov, Çarlık yanlısı güçler tarafından idam edilir. Bölge Müslümanlarının kaderi Sultan Galiyev'in ellerindedir. Marksizmi İslamlaştırır. Milli ve yerli düşünceye sahiptir. Bunu da İslam'ın Marksist haliyle açıklar.

Rus Bolşevikler tarafından kendilerine vaat edilen bağımsız İslâm ülkesini Moskova'dan isteyen Sultan Galiyev, büyük mücadeleler verecektir. Ancak onun hayatı da Stalin'in emriyle kurşuna dizilerek idam edilerek son bulacaktır. Mezarı dahi halen bilinmiyor. Galiyev'in suçu; “Pantürkist ve Panislamist” fikirlere sahip olmasıdır ve bu fikirler etrafında Müslüman halkları örgütlüyor olmasıdır.

Galiyev üzerine giydirilen ideolojik gömlekleriyle de incelemeye değer bir isimdir:

Komünist mi?

Marksist mi?

Panislamist mi?

Pantürkist mi?

Galiyev hakkında son yıllarda da kitaplar ve makaleler yazılır. Konuları ve içeriklerin çoğu birbirine yakındır. Sultan Galiyev hakkında uzun yıllar önce Sebîlürreşad'da çıkan yazılardansa kimse bahsetmez.

Yakın tarihimizin bu önemli karakterinin gizemli hayatı ve ideolojik duruşu hakkında ilk kez okuyacağınız bilgilerle hazırlanan bu kitap, Galiyev'e yeni bir ideolojik gömlek giydirmek amacıyla değil, Galiyev'in giydiği gömleğin tarifinden ibarettir.


ÜCRETSİZ KARGO!
24 SAATTE KARGODA!

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.