Başlık

#EvdeKal #Dergi #Kitap #Oku
Kolay Sipariş ve Ödeme
24 Saatte Kargoda!

S 1052 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ MAYIS 2020

S 1052 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ  MAYIS 2020

S 1052 SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ MAYIS 2020

  • 12,00TL

  • Vergiler Hariç:12,00TL

SEBİLÜRREŞAD DERGİSİ SAYI: 1052 MAYIS 2020
24 SAATTE ÜCRETSİZ KARGODA!
 
Whatsapp ve GSM'DEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ:   0 552 251 45 50
TANITIM YAZISI:
 
Milli Mücadele’nin 100.yılında ve vefatının 81. yıldönümünde düşünce insanı Ahmet Bey Ağaoğlu Sebilürreşad’ın Mayıs 2020 sayısında dosya konusu oldu.

Türkiye ile Azerbaycan’a düşünce anlamında önemli katkılar sunan Ağaoğlu’nu  “Milli Mücadele’de Ahmet Bey Ağaoğlu” başlığıyla kaleme alan Fatih Bayhan yazısında hayat öyküsünün yanı sıra Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde siyasi hayatıyla ilgili kesitler sunuyor: “O, Rusya siyaseti ile, Avrupa siyasetini okuyabilen ve buna karşı hem sahada, hem fikirde reddiyeler geliştiren bir isim oldu. Çağının onu mecbur kıldığı birçok gerçekle yüzleşmekten ve mücadele etmekten asla kaçınmadı.  İstanbul’dan Ankara’ya gelir gelmez ilk işi Sebilürreşad’ın yeniden çıkması için çaba gösteren Ahmet Bey Ağaoğlu dağınık olan matbaa makinesini bizzat kendisi toplamıştır.”

“Ağaoğlu ve gazetecilik” başlığıyla hazırladığı yazısında Cevat Akkanat Ağaoğlu’nun gazeteciliğinden ve yazı dünyasından bahsederken, dönemin önemli isimlerinin de değerlendirmelerini satırlarına taşıdı: “Gazeteciliği din adamlığı vazifesiyle özdeş görmüştür. Ona göre gazeteci, toplumu eğitme, bilgilendirme, doğru istikamete yönlendirme gibi görevlerin adamı olmak zorundadır.”

Mehmet Poyraz “Ahmet Bey Ağaoğlu Azerbaycan’ı uyandırmıştı!” başlıklı yazısında okurları 1900’lerin ilk yıllarına götürüyor ve Ağaoğlu’nun Bakü’de yaptığı çalışmaları anlatırken düşünce dünyasının bir bölümünü okuyucuyla paylaşıyor: “Hayatında Mayıs ayının ayrı bir yeri var. Bu ayda Malta'ya sürgüne gönderildi, sürgünden döndü ve 19 Mayıs 1939 günü hakkın rahmetine kavuştu. Avrupa'ya ilk tahsile giden Azerbaycanlıdır ve Rusya Müslümanları kongrelerinin de ilk fikir sahiplerindendir. Cemaleddin Efgani, Abdürreşid İbrahim ve İsmail Gaspıralı, Ağaoğlu'nun fikir dünyasını şekillendirmiştir...”

II. Meşrutiyet sonrası İslâmcılığı değerlendiren Murat Onaran “İstibdat, hürriyet, İslâmcılık” başlıklı yazısında Ağaoğlu ve diğer Rusya Müslümanları hakkında tespitlerde bulunuyor: “Yusuf Akçura, Ahmet Ağaoğlu, Halim Sabit gibi fikir adamlarının 1913-1914 yıllarına kadar Sıratımüstakim-Sebilürreşad kadrosu içinde yer almaları da II. Meşrutiyet’in ilk yıllarında İslâmcı - milliyetçi-Batıcı ayırımının henüz teşekkül etmediğini göstermektedir.”

Ahmet Bey Ağaoğlu’nun 1910 yılında Sıratımüstakim’de yayımlanan “Âlem-i İslâm ve Siyâsiyât-ı Umûmiyye” başlıklı yazısının da yer aldığı Sebilürreşad’ın 1052.sayısının diğer yazı başlıkları ve yazarları ise şöyle:

COVİD-19, kapitalizm ve hukuk
Lütfi Bergen
 
Korona, insanlık "Hira"sı mı?
Servet Hocaoğulları
 
Vebadan koronaya
Mehmet Akif Işık
 
COVİD-19, Anarşik düzenle baş etmenin yolu: İyilik ve gönüllülük
Ayşe Özdemir
 
Zekat mı dediniz?
Abdurrahman Dilipak
 
Kavi dostlukların mavera duruşu
Recep Garip
 
Hayat bir dilemmadır
Abdulaziz Tantik
 
Kimin için öldüler? 
Erdal Noyan
 
Aşk meleğinin getirdiği oruç
Recep Garip
 
Seyahat ve tatil - II
Ahmet Onay
 
Ölüm ve sanat arasındaki mutlak ilişki üzerine
Selimcan Yelseli
             
Kültürün ses tiplerine ve kulak zevkine etkisi - I
Eftalya Fettahoğlu Emirmiran
 
Bu bahar ölmek de zor Bella
Şahan Çoker
 
Şakir Kurtulmuş şiirlerinde imge ve eylem
Yunus Emre Altuntaş
 
Çernaya sotnia
Cevat Akkanat
 
Sebîlürreşad okuyucusuyla hasbihal
Fatih Bayhan
 
Sebîlürreşad Kudüs Günlüğü
Mahmut Doğan
 
Esasta değişim - IV
Mahmut Özbay


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.